• Aktualności
  • Testy
  • Wyprawy
  • Porady
  • Filmy
  • Kalendarz
  • Kontakt
Supsurfer.pl
  • Aktualności
  • Testy
  • Wyprawy
  • Porady
  • Filmy
  • Kalendarz
  • Kontakt
  • Facebook

  • YouTube

  • RSS

Testy

Vandal IQ Touring 12’6”

Vandal IQ Touring 12’6”
Krzysztof Mruk
13/05/2015

GOPR1946

Po serii testów wszechstronnych desek typu „allround” teraz coś bardziej specjalistycznego. Na testowy warsztat poszła długa, pompowana deska firmy Vandal, przeznaczona przede wszystkim do dłuższych wycieczek po płaskiej wodzie.

11245191_868632036533542_481889881_o

Vandal IQ Touring 12’6” pochodzi z nieco droższej, a co za tym idzie, lepiej wykonanej serii desek IQ (w ofercie tej firmy znajdziemy jeszcze tańsze modele z serii Flow). Wychodzą one z tej samej fabryki, w której produkowane są pompowane deski Mistrala, np. testowany wcześniej model M1. Gołym okiem można zauważyć podobieństwa w konstrukcji i wykończeniu detali. Nawet plecaki na deski są prawie identyczne – różnią się głównie kolorem. Jednak na konstrukcji i fabryce pochodzenia podobieństwa z Mistralem się kończą. Vandal Touring prezentuje bardzo oryginalny kształt kadłuba, z długim, smukłym obrysem i ostro zakończoną rufą oraz dziobem. Deska jest do tego stopnia symetryczna, że gdyby nie grafika, trudno by było rozpoznać gdzie jest jej początek, a gdzie koniec.

11262243_868631999866879_1888774778_nW przeciwieństwie do wielu pompowanych desek, Touringowi nie można zarzucić braku podgięcia dziobu. Również rufa nie jest płaskim zakończeniem kadłuba, ale unosi się trochę nad wodą. Mimo sporej długości (380 cm), deska jest stosunkowo wąska (76 cm) i mieści w sobie 305 litrów pojemności. Jest też całkiem lekka jak na takie gabaryty – waży zaledwie 12.5 kg. Na pokładzie znajdziemy pokrywający większą część powierzchni miękki dywanik, elastyczne liki do przechowania bagażu, uchwyt do przenoszenia deski oraz zaczep na leasha. Na dnie zamontowano jedną centralną skrzynkę statecznikową, w którą wsuwamy plastikowy statecznik bez potrzeby użycia jakichkolwiek narzędzi. Czarno-szaro-biała szata graficzna nadaje desce rasowy wygląd i generalnie trzeba przyznać, że wizualnie Touring prezentuje się całkiem atrakcyjnie.

Niestety deska przyszła do testów z niefirmową pompką, dlatego nie można postawić oceny tego elementu wyposażenia. W każdym razie napompowanie do wymaganych 15 psi nie sprawiało kłopotu i mimo dużych rozmiarów nie zajmowało zbyt wiele czasu.

Jak to bywa w przypadku długich „pompowańców”, sztywność takiego kadłuba jest trochę gorsza od krótszych desek (o podobnym wymaganym ciśnieniu). Fizyki nie oszukamy. Jednak w pływaniu nie miało to większego znaczenia, a dla lżejszych osób było praktycznie niezauważalne. Za to wyraźniej dała się odczuć trochę mniejsza stabilność. Choć nie jest to deska, która sama zrzuca z pokładu, to w porównaniu z szerokimi modelami allround zmuszała do nieco większej koncentracji przy łapaniu równowagi. Dotyczyło to głównie początkujących osób, które pierwszy raz stawały na supie. Bardziej doświadczeni nie mieli z balansem żadnych problemów i czuli się pewnie na pokładzie.

11194514_1593665817557284_961497341395336486_o

Od pierwszego ruchu wiosłem czujemy w jakim celu stworzono ten model. Touring niezwykle lekko i chętnie nabiera prędkości, długo zachowując energię ruchu. Deska wprost sama chce płynąć. I robi to całkiem szybko! Porównując zapisy śladów z GPS, Vandal Touring był jedną z najszybszych pompowanych desek na jakich miałem okazję płynąć. Ale w gruncie rzeczy nie prędkość jest tutaj najważniejsza. Większe znaczenie ma wspomniana lekkość płynięcia. W praktyce oznacza to, że nasze wiosłowanie jest bardziej efektywne, w uzyskanie maksymalnej prędkości wkładamy mniej wysiłku, a pokonanie danej trasy pochłania z nas mniej energii. Gdy do tego dołożymy jeszcze fantastyczne trzymanie kursu, mamy przed sobą idealną maszynę do supowych wycieczek. Na pozytywne zachowanie deski wyraźne wpływa kształt i podgięcie dziobu. Wąski, uniesiony czub deski z lekkością pokonuje fale oraz ułatwia wiosłowanie na kursach pod wiatr.

GOPR2705

Choć zdecydowanie nie jest do deska do kręcenia manewrów, wykonywanie zwrotów nie nastręczało jakichś wyraźnych problemów. Touring lubi gdy obraca się nim po przeniesieniu ciężaru ciała na rufę. Na mało zdecydowane odpychanie wiosłem pozostaje raczej niewzruszony.

GOPR2848

Vandal Touring nie jest ani deską wszechstronną, ani przeznaczoną do pierwszego kontaktu z SUP. Dla początkującego surfera jest trochę za mało stabilna i niezbyt skora do manewrów. Zakup takiego supa jako plażowej zabawki będzie średnio celnym strzałem. To sprzęt dla kogoś, kto już wie czego chce, a w tym przypadku jest to pokonywanie wielokilometrowych tras, spływ po łagodniejszych rzekach lub zwiedzanie spokojnych akwenów. Doskonale sprawdzi się jako uzupełnienie mniejszej deski przeznaczonej na fale lub jako następca naszego pierwszego wszechstronnego supa, gdy już stwierdzimy, że brakuje mu bardziej sportowych osiągów. Choć część początkujących testerów nie pałała do Touringa zachwytem, dla mnie była to jedna z najprzyjemniejszych desek na jakich do tej pory pływałem.

Deskę do testów udostępnił sklep Easy-surfshop.pl

Powiązane tematy12'6"boarddeskaiqsuptesttouringvandal
Subscribe
Login
Powiadom o
guest
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Test isupa Vandal Touring 12’6”
9 lat temu

[…] Cały test znajdziecie na stronie: https://supsurfer.pl/2015/05/vandal-iq-touring-126/  […]

0
Odpowiedz
trackback
Vandal Touring 12'6"
9 lat temu

[…] Link to the review: https://supsurfer.pl/2015/05/vandal-iq-touring-126/  […]

0
Odpowiedz
Luk
Luk
9 lat temu

Czy jest duża różnica pomiędzy deską touringową a allroundową, jeśli chodzi o łatwość wchodzenia w ślizg i utrzymanie prędkości?
Najbardziej interesowało by mnie porównanie powyższego Vandala z deską firmy Shark, którą widzę na jednym ze zdjęć.
Dziekuję.

0
Odpowiedz
Krzysztof Mruk
Autor
Krzysztof Mruk
9 lat temu
Reply to  Luk

Tak, różnica jest bardzo wyraźnie odczuwalna. Wydaje się, że deska 2x lżej płynie i dłużej utrzymuje moment ruchu. Po paru rundkach na touringowej desce trudno jest wrócić do allrounda.

0
Odpowiedz
LUK
LUK
9 lat temu

Dziękuję za pomocny w doborze deski komentarz.

0
Odpowiedz
Luk
Luk
9 lat temu

A czy deska touringowa może być wygodnie wykorzystywana do „luźnego” pływania z dzieckiem, psem, lub do pływania dla samego dziecka, czy raczej braknie jej stabilności, bądź jakiegoś innego parametru?
Chciałbym mieć jedną w miarę szybką deskę, z której mógłbym korzystać treningowo oraz bawić się z rodziną w morzu, jeziorze czy rzece.
I nie jestem pewien czy jedno z drugim idzie w parze.

0
Odpowiedz
Krzysztof Mruk
Autor
Krzysztof Mruk
9 lat temu
Reply to  Luk

Typowy touring powinien pozwolić na dowolną zabawę na płaskiej wodzie. To duże deski, więc zarazem bezpieczne. Jednak model modelowi nie jest równy. Np. testowany tutaj Vandal jest wyczuwalnie bardziej „wyczynowy” od testowanego wcześniej Fanatica Touring. Fanatic wyraźniej przypomina deskę allround, jest stabilniejszy, każdy początkujący da sobie na nim radę. Z kolei Vandal daje większe poczucie lekkości płynięcia i jest przyjemniejszy na dłuższym kursie. Za to wymaga nieco uwagi, przynajmniej na początku przygody z supem. Dużo zależy od kształtu deski, szczególnie na rufie. Deski z szeroką rufą są stabilniejsze i preferowane przez początkujących. Te z wąską rufą płyną nieco szybciej, ale potrafią się lekko pokołysać przy jakimś gwałtowniejszym ruchu. Są za to zdecydowanie chętniej wybierane prze osoby, które pierwsze kroki na desce mają już za sobą.

Dla kogoś kto już trochę pływa zabranie na pokład drugiej lekkiej osoby czy psa nie powinno być problemem. Moim zdaniem do poważniejszego pływania lepiej kupić troszkę trudniejszą, ale szybszą deskę, niż super stabilną. Balansu szybko się nauczymy, a z wolnej deski szybkiej nigdy nie zrobimy.

0
Odpowiedz
Testy
13/05/2015
Krzysztof Mruk

Redaktor Supsurfer.pl

Powiązane tematy12'6"boarddeskaiqsuptesttouringvandal

Więcej z działu Testy

  • więcej
    Oxygen Touring 12’6”

    W ubiegłym roku sklep Hydrosfera wprowadził na polski rynek nową markę pompowanych desek – Oxygen SUP. Jej kolekcja składa się czterech...

    Krzysztof Mruk 18/01/2025
  • więcej
    UONE Touring 2024

    Jaką deskę do touringu najlepiej wybrać? Krótszą i szeroką, czy klasyczny model 12’6”? A może pójść na...

    Krzysztof Mruk 16/11/2024
  • więcej
    Jobe Neva 12’6”

    Po touringowym modelu Duna 11’6” i allroundowym Mira 10’ mieliśmy okazję sprawdzić, jak pływa kolejny SUP marki Jobe....

    Krzysztof Mruk 21/08/2024
  • więcej
    Starboard iGO 10’8”x33” DL

    Drugim bestsellerem Starboarda w nowej technologii Deluxe Lite, którego udało nam się testować, jest allorundowy model iGO 10’8×33”....

    Krzysztof Mruk 14/08/2024
  • więcej
    Starboard Touring M 12’6”x30” DL

    W tegorocznej ofercie Starboarda pojawiła się premierowa linia pompowanych desek Deluxe Lite, zastępująca dotychczasowe modele ZEN. To zupełnie...

    Krzysztof Mruk 08/08/2024
  • więcej
    Super 10’6” Light

    Czy tania deska SUP może być dobra? Sprawdziliśmy na przykładzie allrounda polskiej marki SUPer, który w tym...

    Krzysztof Mruk 05/08/2024
  • więcej
    Shark Touring 12’6”x30”x5”

    Deska touringowa dla lżejszych osób, którym zależy na wyższej prędkości i dłuższym ślizgu po wodzie – tak...

    Krzysztof Mruk 24/07/2024
  • więcej
    E-foil – loty na elektrycznej desce

    O E-foilu, czyli deskach z hydrofoilem, napędzanych elektrycznym silniczkiem, usłyszeliśmy pierwszy raz jakieś dwa lub trzy lata temu....

    Krzysztof Mruk 11/07/2024
Przewiń więcej
Tap
  • Popularne

  • Najnowsze

  • Komentarze

  • Noc Kupały na SUPach nad Jeziorem Powidzkim
    Aktualności05/04/2025
  • Starboard Air Foil Learner – 4 w 1
    Aktualności14/03/2025
  • Bezpieczne SUPowanie: 10 najczęstszych urazów i jak ich uniknąć
    Porady18/04/2025
  • Wiosło do SUP foila
    Aktualności26/03/2025
  • Szczelność zaworu w desce SUP
    Porady03/04/2025
  • Starboard Gen R w nowym wydaniu
    Aktualności16/05/2025
  • Perfekcyjny start z plaży według Connora Baxtera
    Porady08/05/2025
  • Sensacyjny debiut Hanny Kamińskiej w Pucharze Świata SUP
    Aktualności05/05/2025
  • Nowe rozwiązanie chroniące wiosła SUP
    Aktualności28/04/2025
  • Bezpieczne SUPowanie: 10 najczęstszych urazów i jak ich uniknąć
    Porady18/04/2025
  • Andrzej :

    Witam ! Lecę na Dominikanę we wrześniu i poszukuje w…

  • artur :

    Piękna rzeka!

  • Tomcio :

    Niedawno byłem świadkiem sytuacji, gdzie z supa opartego o ławkę…

  • Mario :

    Najslabsze deski na rynku RAPID nazwa zapożyczona od FANATICA(2017) i…

Facebook

Supsurfer.pl

Polski SUP magazyn o surfingu z wiosłem - najszybciej rozwijającym się sporcie wodnym na świecie!

TAGI

sup film regaty test starboard foil porady surfing itiwit deska decathlon 2019 fanatic deski zawody 2020 mistral 2018 kołobrzeg 2021 zima 2016 aztron spływ odra 2017 2025 uone mistrzostwa świata 2022 szczecin red paddle aqua marina wiosło rrd wyprawy race 2024 ICF planet baltic sup race
  • Popularne

  • Najnowsze

  • Komentarze

  • Nowe rozwiązanie chroniące wiosła SUP
    Aktualności28/04/2025
  • Sensacyjny debiut Hanny Kamińskiej w Pucharze Świata SUP
    Aktualności05/05/2025
  • Perfekcyjny start z plaży według Connora Baxtera
    Porady08/05/2025
  • Starboard Gen R w nowym wydaniu
    Aktualności16/05/2025
  • Starboard Gen R w nowym wydaniu
    Aktualności16/05/2025
  • Perfekcyjny start z plaży według Connora Baxtera
    Porady08/05/2025
  • Sensacyjny debiut Hanny Kamińskiej w Pucharze Świata SUP
    Aktualności05/05/2025
  • Nowe rozwiązanie chroniące wiosła SUP
    Aktualności28/04/2025
  • Andrzej :

    Witam ! Lecę na Dominikanę we wrześniu i poszukuje w…

  • artur :

    Piękna rzeka!

  • Tomcio :

    Niedawno byłem świadkiem sytuacji, gdzie z supa opartego o ławkę…

  • Mario :

    Najslabsze deski na rynku RAPID nazwa zapożyczona od FANATICA(2017) i…

Copyright © 2022 Supsurfer.pl | Zapoznaj się z POLITYKĄ PRYWATNOŚCI serwisu Supsurfer.pl

SUPSKIN Ultimate Pure
Pompka elektryczna Sevylor
wpDiscuz
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda